Oficiální název fondu Future X1.
18. Července 2022

Měsíční zpráva pro investory fondu - Červen 2022

Vážení investoři,

je mi potěšením se s vámi opět podělit o novinky ze světa našeho realitního fondu Future X.

Dosud bylo možné nakupit podílové listy našeho fondu Future X jen prostřednictvím společnosti Cyrrus. V červnu došlo k podpisu kontraktu s další společností Conseq Investment Management, která již dlouhé roky patří mezi nejvýznamnější distributory podílových fondů na území České republiky. Investorům to přináší dvě klíčové novinky:

  • Bude možná pravidelná investice do našeho fondu již od 500 korun měsíčně.
  • Bude možné investovat jednorázově do našeho fondu už od 10 tisíc korun. Dosud byla minimální investice 150 tisíc korun.

Conseq Investment Management tak rozšíří možnosti investování do našeho fondu zejména pro retailové investory. Jinak jsou podmínky pro investory na obou platformách zcela identické a je jen na nich, jakou cestu si zvolí k tomu, aby investovali do Future X. Očekáváme, že první investory bude Conseq Investment Management připraven přivést k investování do našeho fondu již v průběhu letních prázdnin.

Naše portfolio

Z hlediska dopadu na hodnotu našeho NAV došlo v červnu ke dvěma důležitým událostem.

Došlo k plnému zaplacení jednotek, které jsme akvizovali v projektu Rezidence U Rokytky, a také k tomu, že jsme se formálně stali vlastníky těchto jednotek. Tudíž valuační zisk z těchto jednotek se pozitivně odráží v hodnotě NAV k 30.6.2022.

Další událostí, která má pozitivní vliv na hodnotu našeho NAV, je přecenění hodnoty bytů v projektu Braník Residences v rámci každoroční aktualizace tržní valuace.

V průběhu července, nejpozději v srpnu, očekáváme, že dojde k úplnému doplacení kupní ceny (dosud je uhrazeno 90 % kupní ceny) jednotek v projektu Terasy Plzeňská spolu s podpisem finálních kupních smluv a převodu vlastnictví jednotek na náš fond. Jednotky jsou již zkolaudované a k podpisu kupních smluv dojde po rozdělení projektu na jednotky Prohlášením vlastníka, ke kterému by mělo dojít každým dnem. Proto očekáváme, že valuační zisk plynoucí z akvizice jednotek v tomto projektu ve výši více než 2,3 milionu korun se pozitivně odrazí na kurzu NAV na konci července, nejpozději srpna.

K posunu dochází i v projektu Byty Limuzská. Očekáváme, že do našeho vlastnictví vstoupí první ze tří akvizovaných jednotek v průběhu srpna. Další dva pak v průběhu září. V těchto měsících se tedy bude akvizice těchto jednotek pozitivně odrážet na hodnotě našeho NAV kurzu.

Tedy máme před sebou třetí kvartál, kdy by měla hodnota našeho NAV poměrně výrazně poskočit směrem nahoru v souvislosti s akvizicemi.

Situace na trhu

Aktuálně připravujeme další akvizice pro poslední čtvrtý kvartál letošního roku. Současná situace nám nahrává, protože jsme si vybudovali určitou reputaci před developery, se kterými již spolupracujeme. A za druhé opadá zájem o byty ze strany lidí, kteří nákup nemovitosti odkládají na dobu, kdy dojde k poklesu úrokových sazeb. Vzhledem k tomu, že náš fond využívá stále pouze ekvitní zdroje a žádné dluhy pro nákupy, tak máme v tomto směru výraznou výhodu proti dalším zájemcům. V poslední době se nám osvědčil model nákupu nemovitostí s rozloženou platbou kupní ceny do několika měsíců, na což v tuto chvíli developeři pozitivně slyší. Aktuálně se rozhodujeme mezi akvizicemi několika projektů. Uzavření dalšího dealu směřujeme na konec letních prázdnin či září.

Růst úrokových sazeb v ČR je pro nás v tuto chvíli spíše dobrou zprávou. Sice to mírně zhoršuje likviditu našeho majetku na sekundárním trhu, ale má to nesmírně pozitivní dopad na naše postavení mezi zájemci o bydlení. Nové byty v Praze nyní kupují především investoři a nikoliv lidé, kteří v bytech chtějí bydlet. A naše postavení mezi investory díky naší rostoucí velikosti, instituciálnímu charakteru se zaběhlými procesy a fondová důvěryhodnost nám dává obrovskou výhodu proti dalším investorům. Zvláště pokud vezmeme v potaz to, že využíváme naší propracovanou analytickou databázi bytových novostaveb v Praze, kterou budoval náš tým již několik let.

Každopádně je v tuto chvíli evidentní, že dramatické zvýšení úrokových sazeb v kombinaci s nárůstem provozních nákladů na bydlení dopadá negativně na realitním trhu především na odlišný typ nemovitostí než ten, do kterého investuje náš fond. Nejvíce zasaženy jsou nemovitosti s vysokými provozními náklady, ať už se jedná o vysoké náklady na každodenní cestování automobily nebo vysoké ceny energií. O hypotéky logicky opadl zájem, a tedy částečně i o typy nemovitostí, které se pomocí hypoték financovaly. Rezidenční novostavby v Praze jsou již delší dobou předmětem zájmu investorů z řad fyzických osob z celé republiky, protože jsou vnímány jako kvalitní uchovatel hodnoty. Velká část těchto investorů nevyužívá úvěry k nákupu nemovitostí. Proto je dopad na tento typ nemovitostí z pohledu vývoje cen zcela minimální. Nicméně sledujeme nárůst zásoby bytů a úbytek transakcí i na tomto trhu, což souvisí se zlepšeným postavením našeho fondu mezi zájemci o byty. Z dlouhodobého hlediska není absolutně žádný důvod pro to, aby cena rezidenčních novostaveb v obecné rovině v Praze klesala, protože novostaveb je stále obrovský nedostatek. Ale platí, že je v tuto chvíli lepší být v pozici investora do úplně nových projektů namísto nakupovat na sekundárním trhu o něco starší byty. A určitě je v tuto chvíli rozumné zůstávat na území Hlavního města Prahy, což stále lze považovat za nejkonzervativnější postup v kombinaci s tím, že nebudeme naše investice do nových pražských bytů „pákovat“ dluhem.

Myslíme si, že nadcházející měsíce přinesou řadu velmi zajímavých akvizičních příležitostí a hodláme jich využít zejména v oblasti již dokončených bytů. Nákup bytů, které nebudou dokončené do jednoho kvartálu, je pro nás v tuto chvíli spíše neatraktivní, pokud není spojen s opravdu zajímavou slevou ze strany developera.

Z pohledu provozu jsou naše jednotky v projektech Braník Residences a Neugraf již připravené k pronájmu. Očekáváme, že jejich plné obsazení nájemníky nastane v září. Již v tuto chvíli máme jednotky částečně pronajaté a na zbytek máme vážné zájemce. V případě projektů Rezidence U Rokytky, Byty Limuzská a Terasy Plzeňská očekáváme plné obsazení nájemníky na přelomu října a listopadu letošního roku.

Přehled nemovitostního portfolia

Počet jednotek, do kterých investujeme, v červnu zůstal stejný jako v květnu. S tím rozdílem, že se změnil statut dvou jednotek u Rezidence U Rokytky, kde dvě jednotky v červnu přešly do našeho vlastnictví. To znamená, že valuační zisk ve výši více než 2,3 milionu korun se pozitivně odrazí v hodnotě našeho NAV v červnu.

Dále došlo k přecenění dvou jednotek v projektu Braník Residences. Souvisí to s naší povinností minimálně jednou ročně vlastněné nemovitosti přecenit. V případě tohoto projektu jsme zaznamenali nárůst hodnoty obou jednotek, což se rovněž pozitivně odrazí na hodnotě NAV v červnu.

Základní informace o projektech a lokalitách

Braník residences

Adresa: Nad lomem, Praha 4 Braník

Developer: Property & Invest Praha s.r.o.

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (červen 2022): 7,48 %

Vlastněné jednotky: 2x 2KK + 2x podzemní parking + 2x sklep

Projekt je situován ve vilové čtvrti nedaleko vyhlídky Dobeška v blízkosti Vltavy. Projekt navzdory soukromí, které poskytuje, má dobrou dopravní dostupnost autem i MHD. V jeho okolí se nacházejí Žluté lázně a Plavecký stadion Podolí.

Braník Residences

Neugraf

Adresa: Grafická, Praha 5

Developer: Grafická 1 s.r.o. (Crestyl+UBM)

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (červen 2022): 20,06 %

Vlastněné jednotky: 3x 3KK + 3x podzemní parking + 3x sklep + 1x komerční prostor

Developerský projekt se nachází v blízkosti parku Sacré Coeur a obchodního centra Nový Smíchov. Od frekventované komunikace Plzeňská ho dělí moderní kancelářská budova Smíchoff. Neugraf je projektem, který ocení zejména ti obyvatelé, kteří chtějí žít v centru Prahy na dosah svého zaměstnání a kulturních příležitostí, které centrum nabízí. Projekt je vyhotoven ve velmi nadstandardním technickém provedení a nabízí obyvatelům jako významnou přidanou hodnotu krásný výhled na centrum Prahy. Projekt má vlastní recepci, wellness, společný dvůr pro obyvatele domu, střešní zelenou terasu a kavárnu.

Neugraf

Arcus City

Adresa: Poncarova, Praha 5

Developer: UBM Stodůlky 1 s.r.o. (UBM)

Rok kolaudace: 2023

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (červen 2022): 46,77 %

Jednotky pod SOSBK: 11x 2KK, 5x 3KK + 10x podzemní parking, 3x venkovní parking + 16x sklep

Významný urbanistický projekt nové čtvrti Arcus City se nachází v blízkosti stanice metra Stodůlky a má tedy vynikající dopravní dostupnost MHD. Projekt je určen primárně těm obyvatelům, kteří chtějí žít sice v Praze, ale zároveň preferují klid. Je tedy daleko více vhodný jako projekt například pro rodiny s dětmi ve srovnání s projektem Neugraf, který ocení spíše lidé bez dětí. I v tomto případě bude projekt vyhotoven ve velmi solidních standardech technického provedení. Vzhledem k tomu, že jsme v tomto projektu koupili 16 bytů a že byty budou dokončeny až v roce 2023, tak se nám podařilo dosáhnout velmi příznivé průměrné kupní ceny za m2 v úrovni 108 926 Kč. Očekáváme velmi výrazný nárůst hodnoty těchto bytů bezprostředně po kolaudaci, která bude v druhé polovině roku 2023.

Arcus City

Terasy Plzeňská

Adresa: Plzeňská, Praha 5

Developer: Real Estate Invest Development, s.r.o. (UNISTAV CONSTRUCTION)

Rok kolaudace: duben 2022

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (červen 2022): 9,02 %

Vlastněné jednotky pod SOSBK: 1x 3KK, 1x 3KK atelier, 1x podzemní parking, 2x venkovní parking, 3x sklep

Projekt je situován na západním konci ulice Plzeňská na Praze 5. Nachází ve v bezprostřední blízkosti Pražského okruhu. V těsné blízkosti se rovněž nachází přímá doprava MHD Hlušičkova, ze které je možné se dostat do centra Prahy 5 Anděl za 15 minut tramvají. Lokalita je rovněž blízko dostupná do občanské vybavenosti nacházející se v městské části Praha Řepy. Blízká je největší česká nemocnice Motol, která se nachází jen pár minut automobilem od projektu. V blízkosti je rovněž Golf Club Motol nebo nákupní centrum Zličín. Jedná se o velice praktickou lokalitu z pohledu dostupnosti infrastruktury a možnosti cestovat do centra Prahy za prací. Zároveň je však projekt z hlediska nákladů dostupný relativně široké skupině potenciálních nájemníků. V rámci našeho portfolia je tento projekt určený těm zákazníkům, kteří řeší především praktičnost a chtějí za svůj nájem dostat velkou plochu a vynikající dopravní dostupnost stále ještě v Praze.  

Terasy Plzeňská

Rezidence u Rokytky

Adresa: Hrdlořezská, Praha 9

Developer: Real-Treuhand Reality & Development

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (červen 2022): 6,59 %

Vlastněné jednotky: 2x 2KK, 2x podzemní parking, 2x sklep

Projekt, který se nachází v izolované zástavbě nedaleko ulice Českobrodská přibližně 300 metrů východně od obchodního domu Kaufland a Auto Jarov na křižovatkách Spojovací a Koněvova. Jedná se o bydlení v klidné čtvrti, která je autem dobře dostupná do centra Prahy a zároveň nedaleko městského okruhu.

Rezidence u Rokytky

Byty Limuzská

Adresa: Limuzská, Praha 10

Developer: ACL8

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (červen 2022): 10,07 %

Rezervace na jednotky: 3x 2KK, 3x venkovní parking, 3x sklep

Projekt, který se nachází v izolované zástavbě nedaleko ulice Českobrodská přibližně 300 metrů východně od obchodního domu Kaufland a Auto Jarov na křižovatkách Spojovací a Koněvova. Jedná se o bydlení v klidné čtvrti, která je autem dobře dostupná do centra Prahy a zároveň nedaleko městského okruhu.

Byty Limuzská

Disclaimer

Toto právní upozornění je určeno výlučně osobám žijícím v České republice nebo přistupujícím k této internetové stránce z České republiky. Vstupem na tuto internetovou stránku stvrzujete, že jste takovou osobou a současně, že nejste americkou osobu (níže). V opačném případě opusťte prosím tuto stránku. Future X investment community Fund („Fond“) alternativní investiční fond podle lichtenštejnského práva v právní formě kolektivní fiduciární společnosti, společnost zapsaná v obchodním rejstříku Lichtenštejnského knížectví pod číslem FL-0002.629.556-2. Obhospodařovatelem Fondu je společnost CAIAC Fund Management AG Haus Atzig, společnost založená v právní formě akciové společnosti, se sídlem Industriestrasse 2, FL-9487 Bendern, zapsaná v obchodním rejstříku Lichtenštejnského knížectví pod číslem FL-0002.227.513-0. Úřad pro dohled nad finančním trhem Lichtenštejnska FMA udělil společnosti CAIAC Fund Management AG povolení k zahájení obchodní činnosti dne 10. května 2007 a povolení ke správě alternativních investičních fondů dne 15. listopadu 2013 podle zákona o správcovských společnostech alternativních investičních fondů. Kontaktním místem a distributorem investic do Fondu v České republice je obchodník s cennými papíry, společnost CYRRUS a.s., společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka B 3800, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno.

Nabízení investic do Fondu v České republice bylo České národní bance oznámeno dne 20. srpna 2020. Fond byl Českou národní bankou prohlášen za srovnatelný se speciálním fondem rozhodnutím ze dne 9. 2. 2021, č.j. 2021/011973/CNB/570. Tato internetová stránka je výhradně určena k poskytování informací o Fondu, jeho partnerech a produktech schválených pro trh v České republice. Žádná z informací obsažených na této internetové stránce není nabídkou na uzavření smlouvy, doporučením ani žádným druhem poradenství v oblasti finančních, investičních, právních či daňových záležitostí. Upozorňujeme, že informace o Fondu a případně jeho produktech obsažené na této internetové stránce jsou poskytovány pouze jako orientační a jedná se o obecný přehled produktů a služeb. Tyto informace nejsou úplné, mohou se postupem času měnit a mohou být bez upozornění kdykoliv aktualizované. Váš přístup k této internetové stránce se řídí platnými českými právními předpisy a právním upozorněním a všeobecnými podmínkami přístupu k této internetové stránce. Vstupem na naše internetové stránky potvrzujete, že jste se s těmito podmínkami seznámili a že s nimi souhlasíte. Ve vašem vlastním zájmu doporučujeme, abyste si tyto podmínky pozorně přečetli a před případným investičním rozhodnutím vždy zohlednili svoje odborné znalosti a zkušenosti v oblasti investic, své finanční zázemí a své investiční cíle.

Další novinky

Chcete více informací?