Oficiální název fondu Future X1.
17. Března 2021

Pražský rezidenční trh trhá rekordy

Nádherný panoramatický výhled na Pražský přístav, přístav Holešovice, ostrov Libeň, Praha, Česká republika. Starý říční přístav na řece Moldau a nový obytný areal.

I přes nepolevující pandemii covidu ceny bytů na rezidenčním trhu novostaveb v Praze nepřestávají růst. Zatímco v lednu letošního roku bylo pokořeno maximum v průměrné nabídkové ceně přes 120 tisíc korun za metr čtvereční, v únoru ceny ještě vzrostly, a to na průměrnou hladinu 123 tisíc korun za metr čtvereční. Ještě loni v únoru se přitom průměrná cena za metr bytu pohybovala okolo 112 tisíc Kč/m2.

Za rapidním růstem cen nestojí samozřejmě jen nízká výstavba, ale i to, že v posledních několika měsících dochází k vyprodávání developerských projektů, čímž klesá nabídka bytů. Tento trend se dlouhodobě projevuje v růstu cen rezidenčního bydlení v Praze, a to nejen co se týče novostaveb. Na tento trend reagují i byty na sekundárním trhu, jelikož s tím, jak klesá nabídka volných bytů ke koupi z nabídek developerů, přesouvá se poptávka i na sekundární trhu, což tlačí vzhůru i ceny panelákových bytů.

Zatímco v únoru 2019 bylo na pražském trhu s novostavbami dostupných 3 200 bytů, v loňském roce klesla zásoba bytů na 2 200 bytů. Díky tomu, že developeři chrlí na trh jeden projekt za druhým, i navzdory pandemii, se zásoba bytů k prodeji v letošním únoru vyšplhala na 2 500 bytů. Nicméně každý měsíc se v průměru vyprodá zhruba 5 projektů. Současná hladina vyprodanosti pražských developerských projektů je tak na konci února 2021 na úrovni 82,6 %.

Oproti minulým měsícům došlo k poklesu prodaných bytů. Prosinec loňského roku a leden letošního roku byly, co se prodejů týče, nejsilnější měsíce za poslední tři roky. Prodalo se shodně přes 700 bytů za měsíc. Nejslabšími měsíci byly naopak březen a duben loňského roku, a to z důvodu první vlny pandemie a uzavření ekonomiky.

Jednotlivé městské obvody se mezi sebou neliší pouze průměrnou cenou za metr čtverečního bytu, ale i počtem volných bytů k prodeji. Nejméně projektů a bytů se v únoru 2021 nacházelo v městském obvodu Praha 1. Zde se nachází jen 11 volných bytů v developerských projektech. Naopak nejvíce bytů lze nalézt na Praze 5, celkem 657 volných bytů v 27 projektech.

Důvodem, proč rostou ceny bytů na sekundárním trhu, je i to, že v současné době je z 2 500 bytů, které mají developeři v zásobě, pouze 8 % dokončeno. Zbytek bytů je ve fázi projektu nebo výstavby. Z nichž celkem 24 % bude dokončeno v roce 2022 a 27 % má naplánované dokončení v roce 2023.

Další novinky

Chcete více informací?