Oficiální název fondu Future X1.
15. Listopadu 2020

Vývoj cen bytů v krajích v roce 2020

Ilustrativní obrázek novostaveb

Ceny bytů v České republice rostou napříč všemi kraji a dávno tak již neplatí, že v Praze rostou ceny bytů nejrychleji. Všeobecně rostly nejrychleji ceny bytů mezi lety 2015-2020 v Liberci, kde se zvýšily skoro o 100 %. Naopak nejméně vzrostly ceny bytů v Karlových Varech, kde za pět let poskočily ceny o zhruba “jen” 14 %.

Změna v cenách bytů v % mezi lety 2015 - 2020

Pokud bychom se na vývoj cen bytů dívali optikou posledních deseti let, tak dle dat z českého statistického úřadu, který monitoruje index nabídkových cen bytů, zjistíme, že se od roku 2010 zvýšily nabídkové ceny bytů v ČR o 68,9 %. V Praze se za stejné období zvýšily ceny bytů o 87 %. Pokud z indexu nabídkových cen bytů v ČR odmyslíme Prahu, která statistiku mírně zkresluje, vyjde nám, že ceny bytů vzrostly v ČR bez Prahy o zhruba 50,8 %.

Index nabídkových cen bytů (2010=100)

Byty v panelových domech

K nejvyššímu nárůstu v cenách bytů v panelových domech došlo v roce 2020 v Ústí nad Labem, kde jsou ceny v absolutní výši stále nejnižší v rámci celorepublikového srovnání, nicméně ceny zde rostou nejrychleji. Zatímco v lednu šlo v Ústí nad Labem pořídit byt v paneláku za zhruba 17 tis. Kč/m2, v prosinci se cena v průměru pohybovala okolo 26 tis. Kč/m2. Ústí nad Labem je ovšem rovněž i město, kde lze panelový byt pořídit i velmi levně, nejnižší zjištěná cena za m2 je 4 500 Kč. Samozřejmě se ovšem jedná o byt před kompletní rekonstrukcí. Naopak k nejmenšímu růstu v cenách panelových bytů došlo v Karlových Varech, kde se ceny bytů za 12 měsíců zvýšily jen o 3,08 %. Nejdražší byt v panelovém domě lze pořídit, kromě Prahy, v Brně, kde se nejdražší panelový byt po kompletní rekonstrukci pohybuje okolo 87 tis. Kč/m2.

Type image caption here (optional)Srovnání cen bytů v panelových domech v roce 2020

Byty v novostavbách

Naproti tomu, ceny bytů v novostavbách vzrostly na celorepublikové úrovni za rok 2020 o 8,76 %. Nejvýraznější nárůst zaznamenal Liberec, kde se ceny zvýšily o neuvěřitelných 77 %. Nicméně zde je potřeba zdůraznit, že v Liberci došlo k poklesu nabízených bytů o zhruba 80 %. Svědčí to o zvýšené poptávce po bydlení v kombinaci s rychlým vyprodáváním bytů, které žene vzhůru ceny bytů.

Naopak v Karlových Varech, kde se v současné době staví 5 developerských projektů, ceny bytů v novostavbách mírně poklesly, a to o 8,95 %. V Ústí nad Labem se v současné době nevyskytuje žádný aktivní developerský projekt.

Srovnání cen bytů v novostavbách v roce 2020

Další novinky

Chcete více informací?