Oficiální název fondu Future X1.
18. února 2023

Zpráva pro investory - Listopad 2022 až Leden 2023

Vážení investoři,

dovolte nám abychom vás seznámili s aktivitami fondu Future X1 za poslední tři měsíce. Zásadní pro naši činnost bylo vstoupení do nového projektu Nové Modřany, kde jsme uzavřeli dohodu o nákupu celkem 13 bytových jednotek a 20 parkovacích stání. Tato transakce navýšila celkový počet jednotek v našem vlastnictví a pipeline dohromady z 29 na 42 jednotek. Podstatné je, že celá naše aktuální pipeline akvizovaných jednotek bude mít finální closing v letošním roce. Přibližně v polovině roku očekáváme, že dojde ke closingu 16 jednotek v projektu ARCUS City a čerstvě akvizovaný projekt Nové Modřany by měl být součástí našeho vlastnictví postupně na etapy rovněž do konce letošního roku. Aktuálně máme ve vlastnictví třináct jednotek. Z těchto třinácti jednotek máme dvanáct jednotek již obsazeno nájemníky, přičemž třináctá jednotka se nachází ve stavu shell & core a ještě není připravená k pronájmu.

 

Vstup do nového projektu Nové Modřany jsme vyhodnotili jako atraktivní z následujících důvodů:

  • Podařilo se nám vyjednat zajímavou slevu s developerskou společností.
  • Nezávislá tržní valuace ukázala, že se jedná o zajímavou investiční příležitost.
  • Podařilo se nám vytvořit kvalitní mix bytů od velikosti 1+kk až po 3+kk, které se nacházejí blízko u sebe, což usnadňuje následnou správu jednotek.
  • Jedná se o městskou čtvrť, kde dochází k významné urbanistické přeměně a která v čase bude atraktivnější díky výstavbě nové linky metra D.
  • Projekt je vhodný pro bydlení široké skupiny potenciálních nájemníků, má velmi dobrou dopravní dostupnost a disponuje kvalitní občanskou vybaveností pro život vyšší střední třídy pražského obyvatelstva.

Situace na trhu

Náš interní odhad je takový, že v druhé polovině letošního roku lze očekávat snižování úrokových sazeb a že v časovém úseku přibližně jednoho roku se budeme pohybovat na hladině nižších úrokových sazeb, než je ta aktuální. Zatímco hypotéky zlevní s poklesem úrokových sazeb takřka okamžitě, tak dokončení nových bytů z odkládaných projektů bude trvat řádově 1,5-2,5 roku. Proto se domníváme, že pokles úrokových sazeb přinese skokové zdražení pražských bytů na primárním trhu.

Nárůst ceny stavebních prací a významné zdražení dluhového financování developerů způsobily, že developeři nemají prostor byty příliš zlevňovat. Proto ti developeři, kteří nemají už předem indikovaný zájem o své byty z řad institucionálních investorů nebo velkých hráčů, se do výstavby často raději v této situaci ani nepouštějí.

Pozice našeho fondu na trhu sílí

Dalo by se tak říct, že současná situace na trhu nám vyhovuje. Nemáme dluhy a nedopadá na nás, na rozdíl od developerů, růst úrokových nákladů. Naše pozice pro jednání s developery je aktuálně mnohem lepší, než jaká byla před dvěma lety, kdy developeři jevili mnohem menší zájem o spolupráci s profesionálními a institucionálními investory.

Navíc investujeme do hmotných aktiv, což je ta nejlepší možná ochrana před inflací.  Kdyby někdo dnes chtěl začít realizovat projekt ARCUS City, který budeme v letošním roce přebírat, tak by nebyl schopen ani zdaleka dosáhnout nákladů nižších, než jaká byla naše kupní cena u tohoto projektu.

Jakým směrem se bude český trh nemovitostí ubírat?

Praha má stále ještě rezervy z hlediska růstu cen nemovitostí na kvalitních adresách. Když porovnáme pražské ceny novostaveb s cenami, které jsou například v Německu, tak zde prostor pro další růst rozhodně je. Ale je potřeba si uvědomit, že budou čím dál více rozdíly mezi různými městskými částmi Prahy a že centrum Prahy z pohledu turistického není to samé jako z pohledu kvality bydlení. Jsme přesvědčeni o tom, že naše strategie zaměřená na nové byty v Praze je správná.

Stále to mají velmi složité komerční nemovitosti, zejména pak administrativní budovy. Retailové plochy rovněž čelí moha výzvám, které pro ně nejsou jednoduché. Zásadní problém je pokles poptávky a dlouhodobé trendy v oblasti komerčních nemovitostí, které jsou vlastní celému světu. Jsou to odklon k e-commerce, pokles poptávky po administrativních profesích nebo trendy v oblasti správy dat. Do toho hrají roli i faktory geopolitické, které částečně mají negativní vliv na poptávku zahraničních firem v ČR působit. Úplnou kapitolou samou o sobě jsou byty v panelácích, které jsou čím dál větším problémem. Domníváme se, že fundamentální hodnota panelákových bytů je velmi vzdálená od hodnot, za které se panelákové byty ještě před rokem prodávaly. Vhodná doba na prodej bytu paneláku pravděpodobně již byla, o čemž svědčí obrovský nárůst nabídky panelákových bytů na všech realitních serverech. Novostavby na sekundárním trhu nemůžeme všechny házet do jednoho pytle. Opět je třeba přihlédnout k urbanismu a k prostředí, ve kterém se nachází. A také ke kvalitě, v jaké je proveden. Určitě jsme schopni vyjmenovat řadu projektů, jejichž cena bytů na sekundárním trhu v posledních 12 měsících klesla. Ale zároveň umíme vyjmenovat i projekty, jejichž cena na sekundárním trhu naopak velmi prudce roste, ačkoliv se jedná o projekty často i deset a více let staré.

Novostavby v Praze jsou vítězem dnešního realitní trhu v ČR

Praha je nejlepší adresa v České republice. Rezidenční novostavby jsou ty nejlepší typy nemovitostí v Praze. Zabýváme se tedy nejlepším segmentem na té nejlepší adrese v rámci celého trhu. Zároveň se snažíme vybírat velmi dobré adresy i v rámci Prahy jako takové. Bohatí lidé z celé České republiky, když nechtějí přijít o peníze, tak kupují to, co kupujeme my. Proto se domníváme, že hodnota našeho portfolia je aktuálně v kombinaci s finanční strategií, kterou nyní máme, velmi pevná.

Všem našim obchodním partnerům a investorům děkujeme za dosavadní důvěru.

Přehled nemovitostního portfolia

Souhrnné analytické informace o portfoliu

Analytické informace o jednotkách

Základní informace o projektech a lokalitách

Braník Residences

Adresa: Nad lomem, Praha 4 Braník

Developer: Property & Invest Praha s.r.o.

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (leden 2023): 5 %

Vlastněné jednotky: 2x 2KK + 2x podzemní parking + 2x sklep

Projekt je situován ve vilové čtvrti nedaleko vyhlídky Dobeška v blízkosti Vltavy. Projekt navzdory soukromí, které poskytuje, má dobrou dopravní dostupnost autem i MHD. V jeho okolí se nacházejí Žluté lázně a Plavecký stadion Podolí.

Braník Residences

Neugraf

Adresa: Grafická, Praha 5

Developer: Grafická 1 s.r.o. (Crestyl+UBM)

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (leden 2023): 15 %

Vlastněné jednotky: 3x 3KK + 3x podzemní parking + 3x sklep + 1x komerční prostor

Developerský projekt se nachází v blízkosti parku Sacré Coeur a obchodního centra Nový Smíchov. Od frekventované komunikace Plzeňská ho dělí moderní kancelářská budova Smíchoff. Neugraf je projektem, který ocení zejména ti obyvatelé, kteří chtějí žít v centru Prahy na dosah svého zaměstnání a kulturních příležitostí, které centrum nabízí. Projekt je vyhotoven ve velmi nadstandardním technickém provedení a nabízí obyvatelům jako významnou přidanou hodnotu krásný výhled na centrum Prahy. Projekt má vlastní recepci, wellness, společný dvůr pro obyvatele domu, střešní zelenou terasu a kavárnu.

Neugraf

Arcus City

Adresa: Poncarova, Praha 5

Developer: UBM Stodůlky 1 s.r.o. (UBM)

Rok kolaudace: 2023

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (leden 2023): 34 %

Jednotky pod SOSBK: 11x 2KK, 5x 3KK + 10x podzemní parking, 3x venkovní parking + 16x sklep

Významný urbanistický projekt nové čtvrti Arcus City se nachází v blízkosti stanice metra Stodůlky a má tedy vynikající dopravní dostupnost MHD. Projekt je určen primárně těm obyvatelům, kteří chtějí žít sice v Praze, ale zároveň preferují klid. Je tedy daleko více vhodný jako projekt například pro rodiny s dětmi ve srovnání s projektem Neugraf, který ocení spíše lidé bez dětí. I v tomto případě bude projekt vyhotoven ve velmi solidních standardech technického provedení. Vzhledem k tomu, že jsme v tomto projektu koupili 16 bytů a že byty budou dokončeny až v roce 2023, tak se nám podařilo dosáhnout velmi příznivé průměrné kupní ceny za m2 v úrovni 108 926 Kč. Očekáváme velmi výrazný nárůst hodnoty těchto bytů bezprostředně po kolaudaci, která bude v druhé polovině roku 2023.

Arcus City

Terasy Plzeňská

Adresa: Plzeňská, Praha 5

Developer: Real Estate Invest Development, s.r.o. (UNISTAV CONSTRUCTION)

Rok kolaudace: duben 2022

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (leden 2023): 7 %

Vlastněné jednotky: 1x 3KK, 1x 3KK atelier, 1x podzemní parking, 2x venkovní parking, 3x sklep

Projekt je situován na západním konci ulice Plzeňská na Praze 5. Nachází ve v bezprostřední blízkosti Pražského okruhu. V těsné blízkosti se rovněž nachází přímá doprava MHD Hlušičkova, ze které je možné se dostat do centra Prahy 5 Anděl za 15 minut tramvají. Lokalita je rovněž blízko dostupná do občanské vybavenosti nacházející se v městské části Praha Řepy. Blízká je největší česká nemocnice Motol, která se nachází jen pár minut automobilem od projektu. V blízkosti je rovněž Golf Club Motol nebo nákupní centrum Zličín. Jedná se o velice praktickou lokalitu z pohledu dostupnosti infrastruktury a možnosti cestovat do centra Prahy za prací. Zároveň je však projekt z hlediska nákladů dostupný relativně široké skupině potenciálních nájemníků. V rámci našeho portfolia je tento projekt určený těm zákazníkům, kteří řeší především praktičnost a chtějí za svůj nájem dostat velkou plochu a vynikající dopravní dostupnost stále ještě v Praze.  

Terasy Plzeňská

Rezidence u Rokytky

Adresa: Hrdlořezská, Praha 9

Developer: Real-Treuhand Reality & Development

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (leden 2023): 5 %

Vlastněné jednotky: 2x 2KK, 2x podzemní parking, 2x sklep

Projekt, který se nachází v izolované zástavbě nedaleko ulice Českobrodská přibližně 300 metrů východně od obchodního domu Kaufland a Auto Jarov na křižovatkách Spojovací a Koněvova. Jedná se o bydlení v klidné čtvrti, která je autem dobře dostupná do centra Prahy a zároveň nedaleko městského okruhu.

Rezidence u Rokytky

Byty Limuzská

Adresa: Limuzská, Praha 10

Developer: ACL8

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (leden 2023): 7 %

Vlastněné  jednotky: 3x 2KK, 3x venkovní parking, 3x sklep

Projekt, který se nachází v izolované zástavbě nedaleko ulice Českobrodská přibližně 300 metrů východně od obchodního domu Kaufland a Auto Jarov na křižovatkách Spojovací a Koněvova. Jedná se o bydlení v klidné čtvrti, která je autem dobře dostupná do centra Prahy a zároveň nedaleko městského okruhu.

Byty Limuzská

NOVÉ MODŘANY

Adresa: Zlochova, Praha 4

Developer: Linkin Invest

Rok kolaudace: 2023

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (leden 2023): 27 %

Jednotky v rezervaci: 1x3KK, 4x1KK, 8x2KK, 20x podzemní parking, 13x sklepní kóje

Projekt, který se nachází v urbanisticky rozvíjející se pražské městské čtvrti Modřany, s výbornou dopravní dostupností do centra města a občanskou vybaveností. Jedná se o bydlení v klidné čtvrti, která je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak mladé páry. U projektu se čeká růst jeho hodnoty v závislosti na dokončení plánované trasy metra D.

Nové Modřany

Disclaimer

Toto právní upozornění je určeno výlučně osobám žijícím v České republice nebo přistupujícím k této internetové stránce z České republiky. Vstupem na tuto internetovou stránku stvrzujete, že jste takovou osobou a současně, že nejste americkou osobu (níže). V opačném případě opusťte prosím tuto stránku. Future X investment community Fund („Fond“) alternativní investiční fond podle lichtenštejnského práva v právní formě kolektivní fiduciární společnosti, společnost zapsaná v obchodním rejstříku Lichtenštejnského knížectví pod číslem FL-0002.629.556-2. Obhospodařovatelem Fondu je společnost CAIAC Fund Management AG Haus Atzig, společnost založená v právní formě akciové společnosti, se sídlem Industriestrasse 2, FL-9487 Bendern, zapsaná v obchodním rejstříku Lichtenštejnského knížectví pod číslem FL-0002.227.513-0. Úřad pro dohled nad finančním trhem Lichtenštejnska FMA udělil společnosti CAIAC Fund Management AG povolení k zahájení obchodní činnosti dne 10. května 2007 a povolení ke správě alternativních investičních fondů dne 15. listopadu 2013 podle zákona o správcovských společnostech alternativních investičních fondů. Kontaktními místy a distributory investic do Fondu v České republice jsou obchodníci s cennými papíry společnost CYRRUS a.s., společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka B 3800, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno, a společnost Conseq Investment Management, a.s., společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, spisová značka B7153, se sídlem Rybná 682/14, Praha 1, 110 05.

Nabízení investic do Fondu v České republice bylo České národní bance oznámeno dne 20. srpna 2020. Fond byl Českou národní bankou prohlášen za srovnatelný se speciálním fondem rozhodnutím ze dne 9. 2. 2021, č.j. 2021/011973/CNB/570. Tato internetová stránka je výhradně určena k poskytování informací o Fondu, jeho partnerech a produktech schválených pro trh v České republice. Žádná z informací obsažených na této internetové stránce není nabídkou na uzavření smlouvy, doporučením ani žádným druhem poradenství v oblasti finančních, investičních, právních či daňových záležitostí. Upozorňujeme, že informace o Fondu a případně jeho produktech obsažené na této internetové stránce jsou poskytovány pouze jako orientační a jedná se o obecný přehled produktů a služeb. Tyto informace nejsou úplné, mohou se postupem času měnit a mohou být bez upozornění kdykoliv aktualizované. Váš přístup k této internetové stránce se řídí platnými českými právními předpisy a právním upozorněním a všeobecnými podmínkami přístupu k této internetové stránce. Vstupem na naše internetové stránky potvrzujete, že jste se s těmito podmínkami seznámili a že s nimi souhlasíte. Ve vašem vlastním zájmu doporučujeme, abyste si tyto podmínky pozorně přečetli a před případným investičním rozhodnutím vždy zohlednili svoje odborné znalosti a zkušenosti v oblasti investic, své finanční zázemí a své investiční cíle.

Další novinky

Chcete více informací?