Oficiální název fondu Future X1.
11. března 2022

Měsíční zpráva pro investory fondu - Únor 2022

Vážení investoři,

v měsíci únoru náš fond uzavřel dvě připravované transakce a významně se tak přiblížil hodnotě našeho akvizičního plánu pro první kvartál. Uzavřeli jsme akviziční obchody v celkové hodnotě 36,5 milionu korun.

Nové investice

Již delší dobu jsme jednali o nákupu nebytového prostoru v projektu Neugraf, kde již vlastníme 3 byty. Akvizice tohoto nebytového prostoru nám dává smysl investičně samostatně i z pohledu, že je to pro nás příležitost zlepšit kvalitu života v celém domě. A tedy i přispět k hodnotě dalšího majetku, který máme v projektu Neugraf. Samostatně bychom nebytový prostor nekupovali, ale dává nám smysl ho koupit jako doplněk k bytům v projektu. Podobné transakce do nebytových prostor v budoucnu jsme připraveni dělat.

Dále jsme vstoupili do nového projektu Terasy Plzeňská od skupiny UNISTAV. Tento projekt nás zaujal velice svou praktičností a poměrem cena/kvalita. Dává nám smysl už z toho důvodu, že je odlišný od našich dalších bytů a věříme, že si svou klientelu mezi nájemníky nalezne. Navíc se s tímto projektem stále držíme na Praze 5, kde se nyní nachází zcela dominantní část všech našich jednotek. Ovšem vzhledem k velikosti Prahy 5 nelze hovořit o jednotné lokalitě. Přesto v tom spatřujeme synergii pro správu našeho portfolia.

V měsíci únoru jsme rovněž nakoupili dluhopisy vydané Českou republikou za 12,5 milionu korun, které jsou splatné v říjnu 2023 s výnosem do splatnosti přibližně 3,7 %. Učinili jsme tak z důvodu, abychom dodrželi pravidlo, že maximálně 20 % hodnoty fondového kapitálu se nachází u jedné finanční instituce. Tato investice se nám započítává do likvidních aktiv, které musí tvořit minimálně 20 % našeho fondového kapitálu.

V posledních měsících jsme se, především z reputačních důvodů stále ještě mladého fondu, soustředili zejména na nákup již dokončených nemovitostí. V nadcházejících měsících budeme však chtít kombinovat tento přístup i s nákupem bytů ve výstavbě. Nákup rozestavěných bytů je obecně ekonomicky výhodnější než nákup dokončených jednotek, ovšem přináší nevýhodu v daleko pozdějším promítnutí hodnoty bytů do valuace našeho fondu.

Aktuální charakteristika fondu

I nadále platí, že náš fond nemá žádné dluhy. Z tohoto pohledu je naše rizikovost na trhu mezi korunovými realitními fondy zcela ojedinělá. Zároveň jsme fond, který aktuálně drží 93,5 % svého portfolia v bytech a jejich příslušenství. Zároveň platí, že vlastníme a kupujeme výhradně nové nemovitosti. Žádná stavba v našem portfoliu není starší než 1 rok. 100 % našeho portfolia se nachází v Praze. Tedy na území hlavního města státu EU a NATO. Naše investiční strategie by se dala charakterizovat jako nejkonzervativnější možný přístup k nákupu nemovitostí v ČR. Máme obrovskou diverzifikaci aktiv. Zároveň celé naše portfolio je mimořádně likvidní. Prakticky jakoukoliv nemovitost z námi vlastněného portfolia jsme schopní zpeněžit v řádu týdnů. U všech základních charakteristik našeho fondu máme v úmyslu v nadcházejících měsících a nejbližších letech setrvat.

Kvalita našich aktiv je nezpochybnitelná. A každý z vás, našich investorů, si snadno ověří, zda naše aktiva mají námi deklarovanou hodnotu či ne. A to prostou poptávkou po stejných bytech, které my nakupujeme do našeho portfolia.

Zároveň jsme a chceme i nadále být fondem zcela transparentním. U každé z nakoupených jednotek uvádíme, s jakými náklady jsme jednotku pořídili, i jaká je její hodnota stanovená valuací, o kterou se opírá kurz našeho fondu. V tomto směru patříme k jen velmi malému množství fondů, které se prodávají na českém trhu, které jsou ochotné podobný typ informací zveřejňovat.

Zároveň platí, že náš fond nakupuje nemovitosti pouze od cizích subjektů. Nenakoupili jsme dosud žádnou nemovitost, která by měla jakékoliv propojení s managementem, poradcem či zakladateli fondu. To považujeme za zcela automatické, pokud má být stabilní důvěry mezi vámi – investory, a námi správci – správci vašeho majetku.

Situace na trhu

Současná situace na trhu je poměrně specifická. Dokončených nově postavených bytů v Praze je velmi málo. Zároveň se ale začíná proměňovat výrazně skladba poptávky po bytech v novostavbách. Stále větší a větší roli na poptávce tvoří investoři a lidé, kteří touží po bytu v Praze jako po uchovateli hodnoty. Naopak klesá zájem ze strany koncových uživatelů bydlení ze strany lidí, kteří v bytech reálně budou žít. To je dané především tím, že tito lidé daleko větší měrou využívají finanční páku skrze hypoteční úvěry. Ty v poslední době velmi výrazně zdražily, čímž o ně klesl zájem i jejich dostupnost. Události posledních dní a týdnů dávají tušit, že hladina úrokových sazeb zůstane minimálně další měsíce velmi vysoká.

Poptávka po bydlení v ČR je velmi vysoká, protože bytů je stále málo. Migrace z Ukrajiny do Česka je trend, který tuto poptávku jenom zvýší. A to i dlouhodobě, protože řada Ukrajinců bude chtít v ČR zůstat natrvalo díky jazykové a kulturní blízkosti a otřesným podmínkám v jejich vlasti.  Česko je zároveň bezpečnou a geopoliticky velice stabilní zemí. Naše členství v NATO i EU, obrovská obchodní provázanost s EU a především s Německem, z nás dělají velmi stabilní oblast z pohledu světové geopolitiky. Byt v Praze je investiční aktivum, které má dnes větší váhu než byt v řadě metropolí EU. Naší zemi nehrozí ani vojenská ani ekonomická nestabilita. Naopak představujeme bezpečnou zónu pro kapitál z celého světa, pokud jde o nemovitosti v Praze.

Přehled nemovitostního portfolia

Rozdíl mezi akvizičními náklady a hodnotou nemovitostí stanovenou společností Savills je aktuálně 6,12 %. Z tohoto zhodnocení vzniklého oceněním ve výši 13,6 milionu korun je v kurzu fondu aktuálně započteno jen 4,4 miliony korun.

Nebytový prostor v Neugraf jsme pořídili za méně než 60 tisíc korun vč. DPH za 1 m2. V případě jednotek v projektu Terasy Plzeňská se naše náklady dostaly na 107,5 tisíce korun za 1 m2 u bytu a 97,8 tisíce korun za 1 m2 u ateliéru, který ovšem bude využíván rovněž k bydlení.

Průměrný akviziční náklad na námi pořízené byty v únoru klesl ze 114 tisíc korun za 1 m2 na 113 tisíc korun za 1 m2.

Bytové jednotky v projektech Braník residences a Neugraf v současné době vybavujeme kuchyňskými linkami a připravujeme tak pro nájemníky. První nájemníky jednotek očekáváme v dubnu a květnu.

Základní informace o projektech a lokalitách

Braník residences

Adresa: Nad lomem, Praha 4 Braník

Developer: Property & Invest Praha s.r.o.

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (únor 2022): 8,53 %

Vlastněné jednotky: 2x 2KK + 2x podzemní parking + 2x sklep

Projekt je situován ve vilové čtvrti nedaleko vyhlídky Dobeška v blízkosti Vltavy. Projekt navzdory soukromí, které poskytuje, má dobrou dopravní dostupnost autem i MHD. V jeho okolí se nacházejí Žluté lázně a Plavecký stadion Podolí.

Braník Residences

Neugraf

Adresa: Grafická, Praha 5

Developer: Grafická 1 s.r.o. (Crestyl+UBM)

Rok kolaudace: 2021

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (únor 2022): 24,19 %

Vlastněné jednotky: 3x 3KK + 3x podzemní parking + 3x sklep

Developerský projekt se nachází v blízkosti parku Sacré Coeur a obchodního centra Nový Smíchov. Od frekventované komunikace Plzeňská ho dělí moderní kancelářská budova Smíchoff. Neugraf je projektem, který ocení zejména ti obyvatelé, kteří chtějí žít v centru Prahy na dosah svého zaměstnání a kulturních příležitostí, které centrum nabízí. Projekt je vyhotoven ve velmi nadstandardním technickém provedení a nabízí obyvatelům jako významnou přidanou hodnotu krásný výhled na centrum Prahy. Projekt má vlastní recepci, wellness, společný dvůr pro obyvatele domu, střešní zelenou terasu a kavárnu.

Neugraf

Arcus City

Adresa: Poncarova, Praha 5

Developer: UBM Stodůlky 1 s.r.o. (UBM)

Rok kolaudace: 2023

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (únor 2022): 56,40 %

Jednotky pod SOSBK: 11x 2KK, 5x 3KK + 10x podzemní parking, 3x venkovní parking + 16x sklep

Významný urbanistický projekt nové čtvrti Arcus City se nachází v blízkosti stanice metra Stodůlky a má tedy vynikající dopravní dostupnost MHD. Projekt je určen primárně těm obyvatelům, kteří chtějí žít sice v Praze, ale zároveň preferují klid. Je tedy daleko více vhodný jako projekt například pro rodiny s dětmi ve srovnání s projektem Neugraf, který ocení spíše lidé bez dětí. I v tomto případě bude projekt vyhotoven ve velmi solidních standardech technického provedení. Vzhledem k tomu, že jsme v tomto projektu koupili 16 bytů a že byty budou dokončeny až v roce 2023, tak se nám podařilo dosáhnout velmi příznivé průměrné kupní ceny za m2 v úrovni 108 926 Kč. Očekáváme velmi výrazný nárůst hodnoty těchto bytů bezprostředně po kolaudaci, která bude v druhé polovině roku 2023.

Arcus City

Terasy Plzeňská

Adresa: Plzeňská, Praha 5

Developer: Real Estate Invest Development, s.r.o. (UNISTAV CONSTRUCTION)

Rok kolaudace: 2022

Váha v nemovitostním portfoliu fondu (únor 2022): 10,88 %

Vlastněné jednotky: 1x 3KK, 1x 3KK atelier, 1x podzemní parking, 2x venkovní parking, 3x sklep

Projekt je situován na západním konci ulice Plzeňská na Praze 5. Nachází ve v bezprostřední blízkosti Pražského okruhu. V těsné blízkosti se rovněž nachází přímá doprava MHD Hlušičkova, ze které je možné se dostat do centra Prahy 5 Anděl za 15 minut tramvají. Lokalita je rovněž blízko dostupná do občanské vybavenosti nacházející se v městské části Praha Řepy. Blízká je největší česká nemocnice Motol, která se nachází jen pár minut automobilem od projektu. V blízkosti je rovněž Golf Club Motol nebo nákupní centrum Zličín. Jedná se o velice praktickou lokalitu z pohledu dostupnosti infrastruktury a možnosti cestovat do centra Prahy za prací. Zároveň je však projekt z hlediska nákladů dostupný relativně široké skupině potenciálních nájemníků. V rámci našeho portfolia je tento projekt určený těm zákazníkům, kteří řeší především praktičnost a chtějí za svůj nájem dostat velkou plochu a vynikající dopravní dostupnost stále ještě v Praze.  

Terasy Plzeňská

Disclaimer

Toto právní upozornění je určeno výlučně osobám žijícím v České republice nebo přistupujícím k této internetové stránce z České republiky. Vstupem na tuto internetovou stránku stvrzujete, že jste takovou osobou a současně, že nejste americkou osobu (níže). V opačném případě opusťte prosím tuto stránku. Future X investment community Fund („Fond“) alternativní investiční fond podle lichtenštejnského práva v právní formě kolektivní fiduciární společnosti, společnost zapsaná v obchodním rejstříku Lichtenštejnského knížectví pod číslem FL-0002.629.556-2. Obhospodařovatelem Fondu je společnost CAIAC Fund Management AG Haus Atzig, společnost založená v právní formě akciové společnosti, se sídlem Industriestrasse 2, FL-9487 Bendern, zapsaná v obchodním rejstříku Lichtenštejnského knížectví pod číslem FL-0002.227.513-0. Úřad pro dohled nad finančním trhem Lichtenštejnska FMA udělil společnosti CAIAC Fund Management AG povolení k zahájení obchodní činnosti dne 10. května 2007 a povolení ke správě alternativních investičních fondů dne 15. listopadu 2013 podle zákona o správcovských společnostech alternativních investičních fondů. Kontaktním místem a distributorem investic do Fondu v České republice je obchodník s cennými papíry, společnost CYRRUS a.s., společnost zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Brně, spisová značka B 3800, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno.

Nabízení investic do Fondu v České republice bylo České národní bance oznámeno dne 20. srpna 2020. Fond byl Českou národní bankou prohlášen za srovnatelný se speciálním fondem rozhodnutím ze dne 9. 2. 2021, č.j. 2021/011973/CNB/570. Tato internetová stránka je výhradně určena k poskytování informací o Fondu, jeho partnerech a produktech schválených pro trh v České republice. Žádná z informací obsažených na této internetové stránce není nabídkou na uzavření smlouvy, doporučením ani žádným druhem poradenství v oblasti finančních, investičních, právních či daňových záležitostí. Upozorňujeme, že informace o Fondu a případně jeho produktech obsažené na této internetové stránce jsou poskytovány pouze jako orientační a jedná se o obecný přehled produktů a služeb. Tyto informace nejsou úplné, mohou se postupem času měnit a mohou být bez upozornění kdykoliv aktualizované. Váš přístup k této internetové stránce se řídí platnými českými právními předpisy a právním upozorněním a všeobecnými podmínkami přístupu k této internetové stránce. Vstupem na naše internetové stránky potvrzujete, že jste se s těmito podmínkami seznámili a že s nimi souhlasíte. Ve vašem vlastním zájmu doporučujeme, abyste si tyto podmínky pozorně přečetli a před případným investičním rozhodnutím vždy zohlednili svoje odborné znalosti a zkušenosti v oblasti investic, své finanční zázemí a své investiční cíle.

Další novinky

Chcete více informací?